DİŞ TAŞI (TARTAR)

Diş taşı olarak da adlandırılan tartar dişleriniz üzerinde sertleşen plaktır. Diş taşı, diş eti çizgisinin altında ve üzerinde oluşabilir, diş eti dokularını tahriş edebilir. Plaklara, üzerinde gelişebilmesi için yüzey alanı ve daha yapışkan bir yüzey sağlayarak çürük ve diş eti hastalığı gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.

 

Tartar, sadece diş ve diş eti sağlığınızı tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda kozmetik bir problem de teşkil eder, gözenekli olduğundan dolayı çok kolay leke tutar. Kahve veya çay içme alışkanlığınız varsa ya da sigara içiyorsanız tartar birikimini önlemeniz özellikle gereklidir.

 

“Renksiz bakteri filmi olan plağın aksine tartar diş eti çizgisinin üzerinde kolayca görülebilecek mineral birikimidir. Diş taşının en genel işareti, dişlerde veya diş etinde sarı veya kahverengi izdir. Tartarı tespit etmenin ve temizlemenin tek yolu diş hekiminize gitmektir.“

Özellikle tartar oluşumuna karşı etkili bir diş macunu ile diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, plak ve tartar birikimini azaltmak için gereklidir.

Tartar oluştuktan sonra, sadece diş hekimi tarafından temizlenebilir. Tartar temizleme işlemine detertraj adı verilir. Detertraj esnasında, diş hekimi diş eti çizgisinin altındaki ve üstündeki tartarı temizlemek için özel aletler kullanır.

Çağrı Yavuz - Diş Hekimi - Osmaniye
2018 © Tüm hakları saklıdır.


İletişim Bilgileri

Adres: Adnan Menderes Mah. Akçim İş Merkezi Kat:1 No:10 - Merkez / OSMANİYE

Telefon: 0541 328 29 30

E-posta: info@cagriyavuz.com